Εγγραφή Μαθητών

Ως εγγραφή μαθητών νοείται η πρώτη και μοναδική καταχώρηση των στοιχείων του μαθητή στο Ατομικό του Δελτίο και στο Μητρώο Μαθητών του σχολείου.

Χρόνος Εγγραφής

Οι εγγραφές πραγματοποιούνται μέχρι την ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων του σχολικού έτους στο οποίο αναφέρονται οι εγγραφές αυτές. Μετά την ημερομηνία αυτή και μέσα σε 10 ημέρες από αυτήν, οι εκπρόθεσμες εγγραφές υπόκεινται στην έγκριση του Προϊσταμένου της Διεύθυνσης ή του Γραφείου Δ.Ε.
Εγγραφές μαθητών μετά την δέκατη ημέρα από την έναρξη των μαθημάτων δεν επιτρέπονται.

Προϋποθέσεις Εγγραφής

Γιά την πρώτη εγγραφή στην Α' τάξη του Εσπερινού Γυμνασίου απαιτείται δήλωση του εργοδότη ή βεβαίωση της υπηρεσίας του ότι εργάζεται κατά την διάρκεια της ημέρας. Η δήλωση του εργοδότη θεωρείται από την αστυνομική αρχή ή τον Δντή του εσπερινού γυμνασίου στο οποίο θα εγγραφεί για το γνήσιο της υπογραφής. Προκειμένου για μαθητές που ασκούν δικό τους επάγγελμα απαιτείται βεβαίωση της αστυνομικής αρχής όπου βεβαιώνεται ότι ο ενδιαφερόμενος ασκεί δικό του επάγγελμα βιοποριστικά.

Απαραίτητα Δικαιολογητικά