Η σημασία της σχολικής ζωής

«Είναι αδύνατο το έργο της αγωγής και μένει λειψό το έργο του σχολείου χωρίς πλούσια και γνήσια σχολική ζωή. Το έργο του σχολείου δεν τελειώνει με τη διδασκαλία, χρειάζεται η εφαρμογή, η δράση, τα βιώματα. Όταν το σχολείο αδρανεί, οι ανάγκες των μαθητών εκδηλώνονται ανοργάνωτα, χωρίς δηλαδή να εντάσσονται στο έργο της αγωγής. Η σχολική ζωή μέσα σε πλαίσιο πειθαρχίας και ελευθερίας έρχεται να ικανοποιήσει τις ανάγκες αυτές...

Ο ρόλος του σχολείου

...το σχολείο κρατά ένα συμβουλευτικό ρόλο. Ασκεί κριτική και έλεγχο στην ατομική και ομαδική εργασία των μαθητών.
Ο έλεγχος πρέπει να χτυπά την εύκολη ικανοποίηση, να προβάλει ολοένα και δυσκολότερες απαιτήσεις και να ξυπνά τον αυτοέλεγχο των μαθητών. Όλη αυτή η πορεία από την ετερόνομη καθοδήγηση στην αυτόνομη μάθηση, δίνει κατά τον Δελμούζο, στο έργο της αγωγής ένα σοβαρό, σχεδόν τραγικό τόνο. »

Απόσπασμα από το βιβλίο του Ν.Δ. Βαρμάζη,"Το Πειραματικό Σχολείο του Παν/μίου Θεσ/νίκης", εκδ. Μαλλιάρης - Παιδεία Α.Ε., [1998]

Εθνικές γιορτές

Ομιλίες - διαλέξεις

Ενημερωτική ομιλία και προβολή slides για την παχυσαρκία, από την καθηγήτρια κ. Πανουργιά Αικατερίνη (ΠΕ15), του 5ου Γυμνασίου Νίκαιας.

Παρασκευή, 24 Οκτωβρίου 2014

Ενημερωτική ομιλία για την ενδοοικογενειακή βία, από το "Χαμόγελο του Παιδιού", με ομιλητή τον κ. Αλεβίζο Ν., στο πρόγραμμα "Οδυσσέας".

Πέμπτη, 5 Μαρτίου 2015

Προβολή ταινίας σχετικά με τον ρατσισμό και την εξάλειψη της φυλετικών διακρίσεων.

Δευτέρα, 23 Μαρτίου 2015

Εκπαιδευτικές εκδρομές

Άλλες Εκδηλώσεις

Συμμετοχή σε τηλεδιάσκεψη, μέ θέμα Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο, που διοργανώθηκε από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο με την βοήθεια της Δ/νσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας.

Πέμπτη, 12 Μαρτίου 2015

Στίβεν Χόκινγκ Παρακολούθηση της ταινίας "Η θεωρία των Πάντων", του Τζέιμς Μαρς, που αναφέρεται στην ζωή του Βρετανού Θεωρητικού Φυσικού Στίβεν Χόκινγκ, στον κινηματογράφο "Ζέα" του Πειραιά.

Τρίτη, 31 Μαρτίου 2015

Συναυλία Λαϊκής Μουσικής Συναυλία λαϊκού τραγουδιού, με την συμμετοχή του Πάνου Λαντούρη, του Λευτέρη Συμιανάκη και του Γιάννη Καλκέψου. Στην εκδήλωση συμμετείχε με ιδιαίτερη επιτυχία και ο μαθητής μας Ανδρέας Λαντούρης (γιός του Πάνου Λαντούρη) που τραγούδησε τραγούδια από την δημοτική μας παράδοση.

Δευτέρα, 11 Μαΐου 2015